Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır?

Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır?
Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bilgisayarımızın masa üstünde boş bir kısıma mouse ile sağ klik yaparak Yeni menüsünün üzerine geliyor ve hemen sonrasında açılan kısımdan da “Microsoft PowerPoint Sunusu” kısmına tıklıyoruz. Bu işlemden sonra masaüstünde Powerpoint dosyası oluştuğunu göreceksiniz. Slayt hazırlama işleminde ilk adımı atmış oluyoruz.

Slayt Programına Giriş

Masaüstünde oluşan “Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu” dosyasına çift tıklayarak açıyoruz.

slayt nasıl yapılır

Dosya açıldıktan sonra açılan ekran üzerinde “ilk slaydı eklemek için tıklayın” ifadesinin bulunduğu alana tıklayarak işleme devam ediyoruz.

slayt yapma

İlgili alana tıkladıktan sonra ekran aşağıdaki gibi değişecektir.

slayt yapma programı

Açılan bu ekranda başlık ve açıklama ekleyerek sunum slayt oluşturma işlemine devam ediyoruz. Elbette bu haliyle sunum dosyamız görsel anlamda biraz zayıf görünecektir. Slaytımızı daha zengin göstermek tabiki zor değil. Ancak makalemizde power point sunum hazırlama işlemlerini olabildiğince basit ve anlaşılabilir anlatmaya çalıştığımızdan çok fazla detaya girmiyoruz. Bu sebeple hazır olan sistemin bize sunduğu kolaylıklardan faydalanarak devam edeceğiz.

Tepedeki menü kısmından “Tasarım” tab kısmına seçiyoruz ve açılan alt kısımdan karşımıza gelen ve hoşumuza giden tasarımlardan birini tıklayarak seçebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse biz sağdan 12. tasarımı seçtik ve görün bu hale döndü.

slayt

Daha sonra alt kısımda görüldüğü gibi “Başlık eklemek için tıklatın” ifadesi bulunan alana tıklıyoruz ve doldurmaya başlıyoruz.

slayt hazırlama

Slayt dosyamızın kapak kısmını tamamlamış olduk. Sırada alt slaytları planlarımız doğrultusunda eklemek var. Ekranın sol tarafında ilk hazırladığımız kapak tasarımının önizlemesini göreceksiniz. Hemen altındaki boş bir alana mouse ile sağ tık yapıp “yeni slayt” seçeneğine tıklayın.

slayt nasıl hazırlanır

Tıkladıktan sonra sol kısımda bir tane daha dikdörtgen oluştuğunu göreceksiniz. Bu alt alta oluşturulan her dikdörtgen, hazırlayacağınız slayt sunumuna ait bir sayfayı temsil ediyor. Bu slayt sayfaları arasında ileri geri yapmak için aşağı yukarı yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

slayt programları

PowerPointte görsel ekleme ve slaydı zenginleştirme

Örneğin; alt zemin kısmını daha estetik ve göze hoş gelecek şekilde göstermek için konu ile alakalı bir resim eklemeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için yukarıdaki resimde görülen ekranın ortasındaki 6 adet simgeden sol alt köşedekini seçmeniz gerekir.

Kullanacağınız görseli bilgisayarınıza yüklediktenyukarıda tanımlanan kısma tıklyarak açılan kısımdan ilgili resmi seçiyoruz ve isteğimiz doğrultusunda küçülterek ya da büyüterek olmasını istediğimi şekile getiriyoruz.

Bu seçenek sayesinde slaydımıza biz de görsel ekledik ve alt sayfamız artık bir görsele sahip olmuş oldu.

slayt hazırlama programı
Slaytımızı bu şekilde zenginleştirerek hazırlıyoruz.

Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır? BENZER İÇERİKLER
    Powerpoint Sunumları Nasıl Hazırlanır? YAPILAN YORUMLAR