Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Nesebi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

hz-muhammed-s-a-v-dualari

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Nesebi

Âhir zamanda Arabistan’da, İsmâîl Aleyhisselâm’ın neslinden Hâtemü’l-Enbiyâ’nın (Peygamberlerin sonuncusu) geleceği Tevrat ve İncil’de yazılı idi. Hazret-i İsmâîl’in evlâd ve torunları çoğaldı. İçlerinden Kureyş kabilesi, Kureyşliler içinde de Hâşim kolu hepsinden fazla faziletli ve şerefli oldu.

Abdülmuttalib’in babası Hâşim’in babası Abdimenâf ve onun babası Kusayy ve onun babası Hakîm ve onun babası Mürre ve onun babası Ka’b ve onun babası Lüveyy ve onun babası Gâlip ve onun babası Fihr ve onun babası Mâlik ve onun babası Nadr ve onun babası Kinâne ve onun babası Huzeyme ve onun babası Müdrike ve onun babası İlyâs ve onun babası Mudar ve onun babası Nizâr ve onun babası Ma’ad ve onun babası Adnân’dır. Adnân da Kayzar bin İsmâîl Aleyhisselâm neslindendir. İşte Peygamberlerin sonuncusu Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.)’nın büyük dedeleri bu zâtlardır.

Hazret-i İsmâîl’in alnında bir nûr vardı ki Ülker yıldızı gibi parlardı. Bu nûr, nûr-ı Muhammedî, yani Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın nûru olup Abdülmuttalib’in oğulları içinde en güzel ve en iffetlisi olan Abdullâh’ın yüzünde parlardı.

Abdülmuttalib, Kureyş kızlarının üstünü ve Zühreoğulları’nın reisi Vehb’in kızı Âmine’yi oğlu Abdullah’a aldı. Âmine, Abdullah’dan Peygamber Efendimiz’e hâmile kalınca Abdullah’ın alnındaki nûr Âmine’nin alnında görüldü. Âmine hâmile iken, Abdullah, Medîne’de hastalanıp vefât etti.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Nesebi YAPILAN YORUMLAR