Oruç Tutarken Kilo Verememek

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

5523466

Mübarek Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte bazı insanlar bu ayın manevi değerinden çok kilo vereceklerini zannederek bu ayın gelişine sevinmişlerdi. Elbette etrafımızda gördüğümüz gibi bu ay kilo verme ayı değildir. Şimdi oruç tutarken kilo verememek neden olur bunu tartışalım.

Oruç, imsak vakti ile akşam ezanına kadar olan bir sürede yememeyi gerektirir. Yılın hangi gününde olduğumuza göre bu süre değişir. Şuan oruç tuttuğumuz süre ilden ile değişmekle birlikte aşağı yukarı 16 saattir. 16 saatlik süre boyunca vücudumuza hiçbir besin, dolayısıyla hiçbir kalori girmez. İnsanların birçoğu kilo vermeyi, kalori almamak olarak gördüklerinden bu ayda zayıflayamadıklarına şaşırmaktadırlar. Hâlbuki olayın özü vücuda hiç kalori almamak değildir.

Vücuda hiç kalori girmemesi beyin tarafından bir “tehlike sinyali” olarak görünür. Yani beyin, vücuda kalori girmediğini tespit ettiği andan itibaren ilerde kullanmak için vücuda giren besinleri depolamaya başlar. Bu yüzden oruç tutarken kilo verememek gayet doğaldır. Tabi ki vücudumuz oruç tutmaya da alışacak ve tehlike sinyali vermeyi bırakacaktır. Fakat tam oruç tutmaya alışmaya başladığı günlerde de Mübarek Ramazan Ayı bitmektedir.

Uzmanlar, en iyi şekilde kilo vermek için besinlerin 5 – 6 öğüne bölünerek alınması gerektiğini sık sık belirtirler. Çünkü bu şekilde vücuda düzenli bir kalori girişi olduğunu beyin algılar ve tehlike sinyali vermez. Dolayısıyla vücut yağ depolamaya ihtiyaç duymaz.

Oruç Tutarken Kilo Verememek YAPILAN YORUMLAR