Mobil Cihazlarda Virüsler

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Virus-HP

Virüs saldırıları sadece bilgisayarlarla sınırlı değil. Günümüzde mobil cihazlar için 54 bin civarında zararlı yazılım mevcut. Bunların yüzde 95’i Andoroid cihazlar için yazılmış. Bunun nedeni Andoroid cihazların daha açık bir yapıya sahip olması. Zira kullanıcılar pek çok hakka sahipler. Apple’nin sistemi İOS cihazlarda daha az virüs barındırıyor. Fakat daha fazla zayıf nokta mevcut. Andoroid sitemlerinin virüs yazılımında tercih edilmesi bu sistemin verdiği geniş haklar sayesinde zararlıların cihaza yüklenmesinin daha kolay olmasından kaynaklanıyor

Mobil Virüs koruma programları zararlı linklerin etkilerinden korunabilirsiniz. Zira mobil antivirüs programları bu zararlı linkleri kontrol ediyor ve tehlikeli indirmeleri daha telefona ulaşmadan durduruyor. Eğer telefonunuzun bataryası çok çabuk bitiyorsa bu bir virüs saldırısı olabilir. Zira bu tür zararlılar arka palanda çalışırlar.

Hackerler için virüs saldırılarının sonu yok. Mesela bazı oyun uygulamalarında, oyunun indirme programını yeniden derliyorlar. Program sizden yükleme için istediğinde aynı anda programla birlikte virüste yüklenmiş oluyor ve sizin bundan haberiniz bile olmuyor. Bunun önüne geçebilmek için en iyi çözüm, Andoroid cihazlara yüklenecek uygulamaları Google Play Store’dan yüklemek. Ayrıca Andoroid cihazınızdan bilinmeyen kaynaklar seçeneğini iptal etmek en doğrusu. Andoroid cihazlara diğer bir saldıra SMS yoluyla geliyor. Bunlar için üretilmiş olan antivirüs yazılımlar mevcut. Ancak İOS cihazlarda antivirüs koruma sağlamıyor. Zira Apple’nin sınırlandırılmış işletim sitemi buna müsait değil. İOS’ta virüsten korunma için anahtar kelime sürekli olarak güncelleme. İOS için koruma istiyorsanız kuracağınız tüm uygulamaları Apple App Store üzerinde kurun.

Cep faturanızı kontrol ederek pahalı SMS hizmetlerine giden mesajları tespit edin. Bataryanın ömrü beklenenden kısa sürede bitiyorsa bir virüs tarayıcısı kurun. Ancak en iyi çözüm; uygulamaları Google ve ya Apple’nin resmi web sitelerinden indirmek olduğunu bir yere not edin.

 

 

Mobil Cihazlarda Virüsler YAPILAN YORUMLAR