İlaç Bağımlılığı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

nocanvas_hidrokodon-bagimliligi

İLAÇ BAĞIMLILIĞI

     Ağrıları dindirmek ya da hasalıkları tedavi etmek için kontrolsüzce ve doktor önerisi olmadan kullanılan ilaçların gereksizce alınması her zaman sakıncalıdır. Hatta bu ilaçları sürekli kullanma alışkanlığı, gün geçtikçe bağımlılık yaparak tehlikeli sonuçlar doğurur. İnsanların ufak bir ağrıları olduğunda kendilerini hasta zannedip ağı kesicilere ve tedavi edeceğini düşündüğü ilaçları kullanma gereksinimi  sadece doktorların söylediği taktirde kullanmaları gerekir.

İnsanlar hasta olmadığı taktirde ilaç kullanmaya çeşitli sebeplerden dolayı başlar. Bazıları ruhsal çöküntü, sinir bozukluğu, yalnızlık gibi sebepler yüzünden kontrolsüz ilaç kullanmaya başlar. Can sıkıntısı giderebilmek, gizli bir heyecan duygusu yaşamak veya arkadaşlarına ayak uydurabilmek için kullanılan ilaçlar daha da tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

İlaç bağımlılığının bir süre sonra sinir sistemine etki yapmaması, aşırı zarar vermesi gibi sonuçlar doğurabilir. Hiçbir birey kendi kendine herhangi bir ilacı kullanmamalıdır. Doktorunuzun tavsiye etmediği ilacı kullanmak da doğru bir davranış değildir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine aldığınız ilaçları bile dozunda kullanmak ve bitmeden iyileştiğinizi düşünerek yarıda bırakmak da yanlıştır.

İlaç Bağımlılığı YAPILAN YORUMLAR