Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Göz Kanlanması ve Tedavisi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

goz_kanlanmasi_h1851-300x180

Göz Kanlanması ve Tedavisi

Göz kanlanması çeşitli sebeplere bağlı olarak göz içindeki kılcal damarların genişleyerek daha belirgin görülmesidir. Göz kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Göz kanaması göz içindeki damarların çatlaması sebebiyle göz içine doğru kanın akması ile oluşur. Göz kanlanmasından farklıdır.

Göz Kanlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Göz kanlanması, yorgunluk, uykusuzluk, ara vermeden çok uzun süreler çalışma, gözleri çok uzun süreler kullanma gibi sebepler neticesinde gözde kanlanma olabilir. Ayrıca çok rüzgârlı, sıcak ve göze dire klima rüzgârının temas ettiği ortamlar da göz kanlanmasına yol açabilir. Çok uzun süre televizyon ve bilgisayar ekranına bakmak ta gözün kurumasına ve kızarmasına yol açabilir. Sonuçta gözümüzün daha az kırpılmasına sebep olacak ve gözün ıslatılmasını önleyen işler yapmak göz kızarıklıklarına sebep olur. Göze kaçan yabancı bir madde de (toz veya kirpik vb.) yine gözün kızarmasına sebebiyet verebilir. Viral, mikrobik, alerjik hastalıklar veya göz içi iltihaplanmalar da gözlerde kızarmaya yol açabilir. Bazı göz tansiyonu türleri de gözde kızarıklığa yol açabilir.

Göz Kanlanması Sebebiyle Ne Zamandan Doktora Gidilmeli?

Göz kanlanmasıyla beraber eğer görmede bulanıklık ta oluştuysa, yine gözde çapaklanma, kızarıklık, ağrı, göz kapaklarında şişlik te göz kanlanmasıyla beraber görülüyorsa doktora başvurmak gereklidir. Ayrıca gözde kızarıklık oluştuktan sonraki 1 gün içerisinde, göz dinlendirildiği ve uyunduğu halde gözde kızarıklık geçmediyse doktora başvurulmalıdır.

Göz Kanlanması Durumunda Göze Pansuman Yapmak İşe Yarar Mı?

Göz kanlanması ile beraber görmede bulanıklık, ağrı veya göz kapaklarında şişlik olması durumunda göze pansuman yapılmamalıdır. Çünkü bu durum göze zarar verebilir.

Göze pansuman sadece doktor gerekli gördüğü takdirde yapılmalıdır.

Göz Kanlanması ve Tedavisi YAPILAN YORUMLAR