Ferah ve Aydınlık Bir Ev İçin İpuçları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

s5

      Mevsiminde etkisiyle hepimiz evlerimizin daha aydınlık ve ferah olmasını isteriz. Bunu nasıl yapabiliriz. İşte size birkaç öneri:

Eğer eviniz müstakil ise aynı arabalarda olduğu gibi sunroff pencereler tavana yapılabilir. Bu şekilde eviniz daha fazla ışık alacaktır. Pencereleri çık tutmayı unutmayın. Özellikle eviniz bahçeli ise açık pencere ve kapılar derinlik yaratarak, ferah bir ortam sağlar. Aynı zamanda odalardaki yeşil bitkiler canlılık ve tazelik hissi verecektir. Mobilyalarınızı ışığın girdiği kapı ve pencere önlerine koymamaya dikkat edin. Pencere ve kapı önlerine konan mobilyalar ışığı keseceği için ortamınızı karanlığa ve kasvete boğar. Işığın geçirgenliğini artırmak için mobilyalarınızda cam pleksi ve ya ayna mobilyalar tercih edebilirsiniz. Cam masa ya da büfeler, büyük aynalar daha fazla ışık getirecektir.

Ağır ve kalın perdelerin yerine keten ve benzeri kumaşlarla yapılan perdelikler, ışığın girmesini kolaylaştıracaktır. Aydınlık bir mekânı yaratmada zemin çok önemlidir. Beyaz seramik karo ve açık renkli bir ahşap seçebilirsiniz. Eğer tercihinizi halıdan yana kullanacaksanız, karışık renk ve desenlerden uzak durun. Aydınlık bir yaşam alanı için beyazın ağırlıkta olduğu bir renk kartelâsı kullanabilirsiniz. Çünkü krem, kirli beyaz, uçuk sarı gibi renklerde ışık kırılarak ortam yayılır. Ancak daha koyu renkler ışığı hapseder. Aynı zamanda, duvarlara çok fazla tablo ve aksesuar asmaktan kaçınmak gerekir.

 

 

Ferah ve Aydınlık Bir Ev İçin İpuçları YAPILAN YORUMLAR