Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

images

Yatak ve Yatak Seçimi

Çarpabileceği yerler koruyucuları yuvarlak hatlı olmalı ve keskin olmamalıdır. Koruyucularının boyunun bebeğin ayağa kalktığında, düşmesini engelleyecek boyda olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu mekanizmaların bebeğiniz tarafından kolayca sökülmeyecek olduğunu kontrol edin. Yatak konulan minder veya yastık çok yumuşak olmamalıdır.

 

Boya veya Renkler

Oda duvarlarının hava alan renkte olmasına dikkat edilmelidir. İster duvar kağıdı kullanın isterse duvar boyası, duvarlardan en azından birinin hava alan renkte olmasını sağlayın. Ayrıca kolay silinebilen ve temizlenebilir bilen su bazlı boyaları tercih etmelisiniz. Bunun dışında odanın duvar renklerinin keskin renkler olmamasına dikkat edin. Bebeğinizin rahat ve huzurlu hissetmesi için sadece duvarlar için değil mobilya ve hatta tekstiller için de soft renkleri seçmek faydalı olur. İlle alışılagelmiş renkler seçmek zorunda da değilsiniz. Erkekler için neden hep mavi tonlar ya da kızlar için neden ille pembe olmalıdır?  Farklı renkleri yumuşatarak farklılık yaratabilirsiniz.

 

Çok Fonksiyonlu Ürünler

Her ne kadar odanız geniş olsa da bebeğinizin büyümesiyle daha geniş alanlara ve yeni eşyalara ihtiyacınız olabilecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok fonksiyonlu mobilyalar seçin. Böylece bebeğinizin ortalıkta görünmesini istemediğiniz eşyalarını görünmeden saklayabilir hem de alan kazanmış olursunuz.

 

Halı Seçimi

Mümkün olduğunca duvardan duvara halıdan kaçının. Özellikle kolayca temizlenebilir bilecek anti – alerjik halıları seçin.

 

Aydınlatma

Bebeğinizin odasına mümkün olduğunca bol güneş ışığı girmelidir. Elbette bebeğinizin uykusunun etkilenmemesi için direkt ışık düşmesini engelleyici perdeler kullanabilirsiniz ama özellikle güneş ışıklarından bol bol faydalanın. Bunun haricinde odanın aydınlatmasını doğrudan bebeğinizin gözünü rahatsız edebilecek ışıklandırma sistemleri kullanmamalıdır. Bunun yerine soft ışıklar ve lambalar kullanın.

 

Kendinize Küçük Bir saha ayırın

Bebeğinizle hem keyif almak için, hem de beslemek ya da kitap okumak için bebeğinizin odasında vakit geçireceğiniz zamanlar çok olacaktır. Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız hem onun güvenliği hem de sizin rahatınız için odasına kendiniz için bir emzirme koltuğu koymayı unutmayınız. O sallanan koltukları seçmek daha iyi olur.

Çocuk Odası Nasıl Olmalı? YAPILAN YORUMLAR