Cilt Rengine Göre Makyaj Yapımı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

                http://www.dreamstime.com/-image13770848

Cilt Rengine Göre Makyaj Yapımı

                Bir kadının doğal güzelliğini ortaya çıkartabilmesi için kesinlikle abartılı makyaj tekniklerine ihtiyacı yoktur. Hafif bir makyaj çoğu zaman ilgi çekmek ve yüzün doğal güzelliğini ortaya çıkartmak için yeter de artar bile. Fakat burada da hangi makyaj tekniğinin kullanıldığı çok önemlidir. Cilt rengine göre makyaj yapımı, en doğal görünen ve güzelliği en çok ön plana çıkaran tekniklerden birisidir.

Öncelikle birkaç ipucu vererek başlayalım. Cilt rengi ne olursa olsun şu kurallara dikkat edilmesi gerekir.

–          Fondöteni abartmamak: Fondöten abartıldığı takdirde cildin doğal duruşunu kesinlikle bozacaktır. Cilt rengine uygun seçmeden önce, yarı parlak – yarı mat bir fondöten seçilmelidir.

–          Göz makyajını abartmamak: Göz makyajı, dikkati yüzün genelinden alıp gözlere çekecek şekilde olursa, doğallıktan uzak olur.

–          Dudak boyasını abartmamak: Yine fondötende olduğu gibi ne çok mat, ne de çok parlak olmalıdır.

Şimdi gelelim cilt rengine göre makyaj yapımı tekniklerine.

Açık Tenliler İçin

Fazla abartmadan, ten renginin birkaç koyu tonunda renklerle yapılan makyaj, açık ten ile mükemmel uyum sağlar ve açık tenliliği vurgular. Göz kapakları için, şeftali ya da şampanya rengi, yanaklar için, bal veya kayısı tonları, dudaklar için ise pembe veya bej ağırlıklı tonlar kesinlikle tavsiye edilir.

Esmer Tenliler İçin

Esmer tenliler ise, açık tenlilerin tersine, kendi tenlerinin birkaç açık renk tonuna sahip malzemeler kullanmaları esmerliklerini vurgulayacaktır. Gözler için açık kahverengi, yanaklar için koyu çikolata, dudaklar içinse altın – bronz tonlar idealdir.

Buğday Tenliler İçin

Buğday tenlilerin, çok abartmamak koşuluyla renkli tonlar kullanmaları, ten renklerini öne çıkaracaktı. Gözler için açık tonlu altın – bronz ağırlıklı tonlar, yanaklar için, pembe ve kahverengi ağırlıklı tonlar, dudaklar için ise eflatun renkli tonlar idealdir.

Saydığımız bu ilkeler cilt rengine göre makyaj yapımı ilkesinin anahtarı gibidirler. Unutulmamalıdır ki cilt üzerinde ne kadar eğreti bir makyaj varsa, o yüz diğer insanlara o denli itici gelecektir. Fakat cilt rengine göre makyaj yapımı yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüzün doğal güzelliğini ön plana çıkartarak, birçok makyaj tekniğine nazaran daha iyi sonuçlar verecektir.

Cilt Rengine Göre Makyaj Yapımı YAPILAN YORUMLAR