Karidesli Pilav

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

pilav

KARİDESLİ PİLAV

Karidesli pilav yapmak için kullanacağımız malzemeler:

300 gr küçük karides,2 bardak pirinç,2 kaşık yağ,4 bardak su (tavuk veya et suyu),1 çay bardağı haşlanmış bezelye, Tuz

  YAPILIŞI

Karidesli pilavı yapmak için önce karideslerinizi haşlayınız. Haşlanan karideslerin kabuklarını soyup siyah bağırsağını çıkartarak soğuk suyla yıkayınız.2 bardak pirinç,2 kaşık yağ ve 4 bardak sudan bir pilav hazırlayınız. Cam bir kabın her tarafını yağlayınız. Kabın ortasına daire şeklinde bezelyeyi kenarlarına da karidesleri zevkinize göre yerleştiriniz. Eğer kabınız büyükse karideslerinizin bir kısmı artacaktır. Bunları pilavınıza katıp karıştırınız. Kaptaki karideslerin üzerine pilavınızı boşaltıp biraz bastırınız. Biraz bekledikten sonra servis tabağına ters çevirip servis yapınız.

AFİYET OLSUN

KARİDES HAŞLAMASI VE TEMİZLENMESİ

MALZEMELER:

½ kg karides, 1 fincan sirke, Tuz

İŞLEM BASAMAKLARI: Büyük bir tencereye bolca su koyunuz. İçerisine sirkeyi ve biraz fazla tuz atıp kaynatınız. Su kaynayınca temizce yıkanmış karidesleri atıp 15­-20 dakika haşlayınız. Arada karıştırarak karidesleri alt üst ediniz.15-20 dakika haşlandıktan sonra ateşten alıp suyunu süzünüz.

KARİDESLERİN TEMİZLENMESİ

Soğuk sudan geçirdiğiniz karideslerin başını kopartıp üstteki şeffaf kabuğu soyarak çıkartınız. İçinden ay biçimindeki pembe eti çıkartınız. Etin sert kısmını hafif sıyırarak siyah iplikçiği çıkartınız. Temizlenen karidesleriniz pilavlarınızda ve yemeklerinizde kullanılmaya hazırdır.

 

Karidesli Pilav YAPILAN YORUMLAR